مقالات, بلاگ

آیا خوردن موز برای لاغری مفید است؟ + بهترین زمان خوردن

آیا خوردن موز برای لاغری مفید است؟ + بهترین زمان خوردن

آیا خوردن موز برای لاغری مفید است؟ + بهترین زمان خوردن

آیا خوردن موز برای لاغری مفید است؟

آیا خوردن موز برای لاغری مفید است؟ + بهترین زمان خوردن

همه ما می دانیم مصرف میوه و سبزیجات اهمیت بسزایی در حفظ سلامت بدن دارد و به تامین مواد مغذی و ضروری بدن کمک می کند با این حال افرادی که به دنبال لاغر شدن یا کاهش چند کیلو وزن اضافه هستند معمولا در خوردن میوه های شیرین همچون موز دچار تردید هستند.

موز از میوه های دوست داشتنی و خوشمزه است که کمتر کسی می تواند در برابر عطر و طعم جادویی اش مقاومت کند، این میوه مواد مغذی فراوانی در خود گنجانده و در عین حال کالری کمی دارد اما آیا می توان آن را به عنوان میوه مفید برای لاغری در نظر گرفت؟

آیا موز برای لاغری مفید است؟

موز مواد مغذی فراوان از جمله ترکیبات گیاهی مفید و آنتی اکسیدان هایی همچون دوپامین و کاتچین در خود گنجانده است اما چربی و پروتئین اندکی دارد.

گفته شده یک عدد موز متوسط  105 کالری دارد که حدود 90 درصد آن از کربوهیدرات های موجود در این میوه نشات گرفته است. بیشتر این کربوهیدرات ها در موز رسیده به شکل قندهای ساکارز، گلوکز و فروکتوز می باشند.

موز؛ سرشار از فیبر با کالری کم

موز حاوی مقادیر زیادی فیبر می باشد و گفته شده یک عدد متوسط آن می تواند تقریبا 12 درصد نیاز روزانه بدن به این ماده را تامین کند در حالی که فقط 105 کالری با خود دارد.

همان طور که می دانید فیبر برای سلامت روده و دستگاه گوارش اهمیت زیادی دارد و مصرف خوراکی های پر فیبر علاوه بر کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، بیماری های روده و برخی سرطان ها به کاهش وزن کمک می کند.

به نظر می رسد فیبر می تواند باعث احساس سیری طولانی مدت در فرد شده و به دریافت کالری کمتر در طولانی مدت کمک کند.

موز و نشاسته مقاوم

نوع کربوهیدرات موجود در موز به مقدار رسیده بودن آن بستگی دارد.

کربوهیدرات موز سبز نارس بیشتر به شکل نشاسته مقاوم است در حالی که موزهای زرد رسیده حاوی قند فراوان می باشند.

نشاسته مقاوم به زنجیره های طولانی از گلوکز (نشاسته) گفته می شود که در برابر هضم مقاوم می باشند. آن ها مانند فیبرهای محلول در بدن عمل کرده و فواید زیادی برای سلامتی دارند که از جمله آن ها می توان به کاهش وزن و کاهش سطح قند خون اشاره کرد.

گفته شده نشاسته مقاوم باعث کاهش سرعت جذب قند از غذاها می شود که به تثبیت قند خون و سیری طولانی مدت کمک می کند. همچنین به نظر می رسد برای افزایش چربی سوزی بدن مفید باشد.

موز و شاخص گلیسمی پایین

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی قندهای ساده هستند به سرعت جذب بدن شده و دارای شاخص گلیسمی بالایی هستند که باعث افزایش هر چه بیشتر قند خون می شود در حالی که مواد غذایی حاوی کربوهیدرات کند هضم دارای شاخص گلیسمی پایین تر بوده و سطح قند خون را ثابت نگه می دارند.

از آن جا که 90 درصد موز را کربوهیدرات ها تشکیل داده اند از این میوه گاهی به عنوان یک میوه قندی یاد می شود که خوردن آن می تواند باعث نوسانات سطح قند خون شود در حالی که شاخص گلیسمی موز بسته به میزان رسیده بودن این میوه بین 42 تا 62 است و جزو خوراکی های با شاخص گلیسمی پایین و متوسط محسوب می شود.

اگرچه موز رسیده نسبت به موز سبز شاخص گلیسمی بالاتر و قند بیشتری دارد و خوردن آن تاثیر بیشتری روی افزایش قند خون به جا می گذارد اما به طور کلی به نظر می رسد قند موجود در موز به آرامی آزاد می شود.

مواد غذایی با شاخص گلیسمی پایین مانند موز احتمالا باعث احساس سیری طولانی مدت شده و سطح قند خون را ثابت نگه می دارند که در نهایت می تواند به کاهش وزن منجر شود.

آیا موز پر کننده معده و سیر کننده است؟

مصرف غذاهای پر فیبر و کم کالری بدون آن که کالری زیادی وارد بدن کنند باعث کاهش حس گرسنگی و پر خوری شده و به سیری طولانی مدت کمک می کنند.

موز بیشتر از سایر میان وعده های پر کالری به کاهش گرسنگی کمک می کند اما در این مورد از بسیاری از میوه ها همچون پرتقال و سیب عقب تر است.

موز؛ چاق کننده یا لاغر کننده؟!

موز از میوه های سالم و مغذی، پر از فیبر و کم کالری است و همان طور که قبلا اشاره کردیم اغلب دارای شاخص گلیسمی کم تا متوسط می باشد که در مقایسه با سایر خوراکی های پر کربوهیدرات تاثیر چندانی روی قند خون ندارد.

بنابراین به طور کلی می توان گفت این میوه یک خوراکی هم جهت با کاهش وزن است و گنجاندن آن به رژیم غذایی متعادل افرادی که به دنبال لاغری هستند معمولا مشکل ایجاد نمی کند.

بهترین زمان خوردن موز برای لاغری

بسیاری از افراد گمان می کنند موز میوه ای عالی و مقوی برای اضافه کردن به صبحانه است و  آن را به صورت ناشتا میل می کنند اما این کار درست نیست زیرا موز به دلیل قند و اسیدیته متوسط آن اگرچه به صورت موقت باعث سیری می شود اما خوردن آن در ابتدای صبح می تواند پر خوری در طول روز را افزایش داده و مشکلاتی همچون ناراحتی معده و حتی افزایش چربی های بدن را به دنبال داشته باشد.

خوردن موز به همراه شام یا بعد از آن نیز توصیه نمی شود زیرا می تواند به افزایش مخاط و سوء هاضمه منجر شود.

شما می توانید موز را در زمان های دیگر (به جز ابتدای صبح و آخر شب ها) میل کنید اما بهترین زمان قبل از انجام تمرینات ورزشی است تا بدن انرژی کافی برای تمرین داشته باشد.

منبع : کوکا
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید