مقالات

خواص دارویی و درمانی روغن زیتون

خواص دارویی و درمانی روغن زیتون - وبسایت بستنی نوبهار

 روغن زیتون

خواص دارویی و درمانی روغن زیتون

خواص دارویی و درمانی روغن زیتون - وبسایت بستنی نوبهار

تهران- روغن‌زیتون یکی از مشتقات زیتون است که در رژیم غذایی مدیترانه‌ای نقش پررنگی ایفا می‌کند، از خواص دارویی و درمانی روغن زیتون بیشتر بدانیم.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وب سایت دکتر سوشا روغن‌زیتون یکی از مشتقات زیتون است که در رژیم غذایی مدیترانه‌ای نقش پررنگی ایفا می‌کند، از خواص دارویی و درمانی روغن زیتون بیشتر بدانیم.

خواص دارویی و درمانی روغن زیتون شامل خواص دارویی و خواص مجله پزشکی و سلامت است.

خواص روغن زیتون

روغن‌زیتون مواد مغذی بسیار زیادی دارد و فواید آن برای پوست و مو نیز به اثبات رسیده است و از خواص اصلی روغن‌زیتون می‌توان به آنتی‌اکسیدان بودن، ویتامین‌های زیاد، خاصیت ضد باکتری و مرطوب‌کنندگی آن استفاده کرد.

خاصیت آنتی‌اکسیدان

روغن‌زیتون به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و از عمل اکسید شدن جلوگیری می‌کند. اکسید شدن فرآیندی است که در آن رادیکال‌های آزاد تولید می‌شوند؛ این رادیکال‌ها مواد شیمیایی هستند که موجب تخریب سلول شده و احتمال بروز سرطان را افزایش می‌دهد. بنابراین مصرف روغن‌زیتون از به وجود آمدن این رادیکال‌های آزاد جلوگیری می‌کند.

وقتی روغن‌زیتون به پوست مالیده شود، آنتی‌اکسیدان موجود در آن از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند. همچنین برخی از تحقیقات نشان داده است که مالیدن روغن‌زیتون به پوست بعد از آفتاب‌سوختگی، با سلول‌های ایجادکننده سرطان مبارزه می‌کند.

در یک تحقیق، دانشمندان دو موش آزمایشگاهی را در معرض تابش اشعه فرابنفش (UV) قرار دادند. بعد از اتمام تابش اشعه، به پوست یکی از موش‌ها روغن‌زیتون مالیده شد و به دیگری نه. نتیجه نشان داد که در موشی که روغن‌زیتون دریافت کرده بود، اندازه تومور تا حد چشمگیری کوچک شد.

یکی دیگر از تأثیرات آنتی‌اکسیدان‌ها، مبارزه با مواد خطرناک موجود در هوا است. دو ترکیب شیمیایی آنتی‌اکسیدانی موسوم به هیدرو کسی تیروزیل (hydroxytyrosol) و اولئوروپین (Oleuropein) در برابر ترکیبات اکسیدانی که اغلب از طریق تنفس هوای آلوده وارد بدن می‌شوند، ایستادگی می‌کنند و مانع از بروز لخته خونی می‌شوند.

برای اطلاع از خصوصیات کامل روغن‌زیتون برای مبارزه با بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا، می‌توانید به بخش دانستنیهای پزشکی و سلامت وب سایت دکتر سوشا مراجعه کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

ویتامین

روغن‌زیتون حاوی ویتامین‌های محلول در چربی مثل آ، د، ای و کا است. برخی از این ویتامین‌ها برای پوست بسیار مفید هستند. برای مثال از پمادهای ویتامین E به اهداف زیادی مثل درمان پسوریازیس و اگزما استفاده شده است.

سلامت قلب و عروق

خوردن روغن‌زیتون از پیر شدن زود هنگام قلب جلوگیری می‌کند. وقتی سن ما بالا می‌رود، قلب نیز پیرتر می‌شود. با پیرتر شدن قلب، ممکن است عروق به‌خوبی قبل کار نکنند و باعث بروز مشکلات قلبی و عروقی شوند.

اثر آنتی باکتریال

روغن‌زیتون اثر ضد باکتری دارد. مخلوط کردن روغن‌زیتون با روغن نارگیل به افزایش اثر ضد باکتریایی آن کمک می‌کند. گاهی مواقع می‌توان از روغن‌زیتون برای از بین بردن باکتری‌های روی پوست استفاده کرد. همچنین استفاده از روغن‌زیتون برای کسانی که به دیابت نوع ۲ و زخم‌های آن مبتلا هستند، مفید است.

بسیاری از داروهای آنتی باکتریال دارای عوارض جانبی هستند، اما روغن‌زیتون عوارض جانبی خاصی ندارد و می‌توان آزادانه از آن استفاده کرد. اگر می‌خواهید در مورد عوارض جانبی داروهای آنتی باکتریال بیشتر بدانید.

مرطوب‌کننده

روغن‌زیتون یک مرطوب‌کننده طبیعی است که می‌تواند مو و پوست را نرم کند. برخی افراد از روغن‌ زیتون مثل کرم دست و لوسیون استفاده می‌کنند. حتی می‌توان روغن‌زیتون را قبل از آفتاب گرفتن روی پوست مالید.

رشد مو

روغن‌زیتون حاوی اسیدهای چرب امگا ۶ و ۹ است. اسید چرب امگا ۶ باعث جلوگیری از خشک شدن موها در مناطق خشک می‌شود و اسیدهای چرب امگا ۹ باعث افزایش انعطاف‌پذیری موها می‌شود.

با توجه به اینکه بدن ما نمی‌تواند اسیدهای چرب امگا را تولید کند، روغن‌زیتون می‌تواند مکمل خوبی برای دریافت آن‌ها باشد.

برای رشد سریع مو با روغن‌زیتون می‌توان آن را به تنهایی و به صورت موضعی استفاده کرد، البته استفاده خوراکی از آن نیز بی‌تأثیر نیست. اضافه کردن مواد طبیعی مانند روغن بادام، رز ماری، روغن کرچک و دیگر روغن‌های گیاهی به روغن‌زیتون باعث افزایش کارایی آن می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید