مقالات

خواص يك ميوه گرمسيري

خواص يك ميوه گرمسيري - وبسایت بستنی نوبهار

 ميوه گرمسيري

خواص يك ميوه گرمسيري

خواص يك ميوه گرمسيري -  وبسایت بستنی نوبهار

 آناناس ميوه اي گرمسيري و پرخاصيت است و آب آن نيز به واسطه سطح بالاي ويتامين ها، مواد معدني و آنتي اكسيدان ها در آن براي سلامتي مفيد است.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمي ايرنا از پايگاه اينترنتي مديكال نيوز تودي، بيش از 100 گونه مختلف آناناس وجود دارد اما تنها هشت گونه آن براي اهداف تجاري پرورش داده مي شود .

*** تقويت سيستم ايمني
آناناس موجب تقويت سيستم ايمني بدن مي شود. محققان در مطالعه اي كه در فيليپين انجام شد، اثرات مصرف اين ميوه را در كودكان دبستاني بررسي و مشاهده كردند كودكاني كه هر روز كمپوت آناناس مصرف مي كردند، در قياس با كودكاني كه كمپوت آناناس مصرف نمي كردند، كمتر به عفونت هاي ويروسي و باكتريايي مبتلا مي شدند و دوران نقاهت كوتاهتري هم داشتند.

***هضم
از ديگر فوايد مصرف آناناس كمك به هضم غذاست. بروملين يك آنزيم در ساقه و آب آناناس است كه به تجزيه و هضم پروتيين ها كمك مي كند. همچنين مشخص شده است كه مصرف بروملين به شكل كپسول باعث كاهش التهاب، كبودي، زمان بهبودي و درد بعد از جراحي ها مي شود.
با اي حال، آناناس و آب آن، بروملين كافي ندارند كه بتواند به عنوان درمان پزشكي مورد استفاده قرار گيرد و در ضمن، فرآيندهاي فرآوري معمول براي تهيه آب آناناس بروملين آن را به اندازه زيادي كاهش مي دهد.

*** سرطان
يك مطالعه آزمايشگاهي كه در آن از آب آناناس تازه استفاده شد، نشان داد كه آب حاصل از هسته، ساقه و گوشت اين ميوه موجب سركوب رشد سلول هاي سرطاني تخمدان و روده بزرگ مي شوند، هر چند تاييد هر گونه ارتباط ميان مصرف آب انانس و درمان سرطان به مطالعات بيشتر نياز دارد.
از سوي ديگر طبق اعلام دانشگاه هاروارد، بتا كاروتن مي تواند در پيشگيري از ابتلا به سرطان پروستات نقش داشته باشد.
مطالعه ديگري نيز نشان داد افرادي كه اغلب خوراكي هاي حاوي بتا كاروتن مصرف مي كنند در قياس با سايرين، با احتمال كمتري در زمينه ابتلا به سرطان روده بزرگ روبرو هستند.

***پوست
آب آناناس حاوي ويتامين C و بتا كاروتن است. اين آنتي اكسيدان ها مي توانند به مبارزه با آسيب پوستي ناشي از آفتاب و آلودگي هوا كمك كنند، موجب كاهش چين و چروك هاي پوستي و در كل موجب بهبود بافت پوست شوند.
ويتامين C همچنين به كلاژن سازي كمك مي كند؛ كلاژن يك پروتيين رايج در بدن است كه به پوست استحكام و ساختار مي دهد.

منبع : ایرنا
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید