مقالات, بلاگ

سیب زمینی بنفش چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟ – بخش اول

سیب زمینی بنفش چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟ - بخش اول

سیب زمینی بنفش چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟ – بخش اول

سیب زمینی بنفش چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟

سیب زمینی بنفش چیست و چه فوایدی برای سلامتی دارد؟ - بخش اول

سیب زمینی بنفش چیست؟

سیب زمینی بنفش یکی از انواع سیب زمینی هاست (نام علمی : Solanum tuberosum) که پوست بیرونی آن به رنگ بنفش تیره یا سیاه و گوشت داخلی آن حتی بعد از پخت هم به رنگ بنفش می باشد. سیب زمینی بنفش نسبت به سیب زمینی سفید از بافتی متراکم تر، مغذی تر و خوش طعم تر برخوردار است.

در مقایسه با سیب زمینی معمولی، آن ها شاخص گلیسمی پایین تری دارند و سرشار از آنتی اکسیدان ها به ویژه آنتوسیانین ها، تیامین، نیاسین، ویتامین B6، ویتامین C، منگنز، منیزیم، مس، آهن، پتاسیم و فیبر هستند.

در ادامه همراه کوکا باشید تا با تمامی فواید سیب زمینی بنفش برای سلامتی بدن و نحوه مصرف آن بیشتر آشنا شوید؛

فواید دارویی و درمانی سیب زمینی بنفش برای بدن

1. قند خون و دیابت

سیب زمینی بنفش شاخص گلیسمی یا (GI) پایینی دارد (یک مطالعه مقایسه ای در انسان نشان داده که سیب زمینی بنفش دارای GI حدود 77 است در حالیکه GI سیب زمینی زرد و سیب زمینی سفید به ترتیب 81 و 93 می باشد).

در حالی که تمام انواع سیب زمینی ها به دلیل محتوای کربوهیدرات بر سطح قند خون تأثیر می گذارند، سیب زمینی بنفش به دلیل غلظت بالای ترکیبات گیاهی پلی فنول کمتر از سایر انواع آن اثر می گذارد. این ترکیبات ممکن است با کاهش جذب نشاسته در روده تاثیر کمتری بر روی میزان قند خون داشته باشند.

یک مطالعه حیوانی نشان داده که مصرف سیب زمینی بنفش منجر به افزایش تحمل گلوکز و کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت می شود.

2. منبع آنتی اکسیدان ها

سیب زمینی بنفش حاوی مقادیر بسیار بالای آنتی اکسیدان هاست (دو تا سه برابر بیشتر از سیب زمینی های سفید و زرد) که به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و خطر ابتلا به استرس اکسیداتیو را از بین می برند.

سیب زمینی های بنفش حاوی مقادیر بالای آنتوسیانین هاست که به کاهش کلسترول خون بالا، تقویت بینایی و همچنین کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و دیابت کمک می کند.

سیب زمینی بنفش علاوه بر آنتوسیانین ها حاوی مقادیر بالای ویتامین C، کاروتنوئید ها، سلنیوم، تیروزین و پلی فنول هاست؛

یک مطالعه کوچک بر روی هشت نفر نشان داده که یک وعده غذایی حاوی سیب زمینی بنفش باعث افزایش سطح آنتی اکسیدان ها در خون و ادرار می شود.

یک مطالعه دیگر در مردان نشان داده که مصرف سیب زمینی بنفش به مدت 6 هفته باعث کاهش نشانگر های التهابی و نشانگر های آسیب DNA شده است.

3. فشار خون

سیب زمینی بنفش به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و پتاسیم موجود در آن ممکن است باعث سلامت رگ ها و کاهش فشار خون بالا شود.

یک مطالعه 4 هفته ای بر روی افراد مبتلا به فشار خون بالا نشان داده که خوردن شش تا هشت سیب زمینی بنفش دو بار در روز، فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را به ترتیب 3.5 درصد و 4.3 درصد کاهش می دهد.

برخی مطالعات حاکی از آن است که در مقایسه با خوردن سیب زمینی سفید، خوردن سیب زمینی بنفش ممکن است سفتی شریانی را کاهش دهد. داشتن شریان های سفت خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و حمله ی قلبی را افزایش می دهد.

گفته می شود که ترکیبات پلی فنول موجود در سیب زمینی بنفش به روشی مشابه با برخی از دارو های کاهش فشار خون موسوم به مهار کننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) عمل می کنند.

4. سرطان

چند مطالعه آزمایشگاهی نشان داده که مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در سیب زمینی شیرین ممکن است خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و پستان را کاهش دهد.

در یک مطالعه مشخص شد که سلول های سرطانی که تحت درمان با عصاره سیب زمینی بنفش قرار داشتند، آهسته تر رشد کردند و در بعضی موارد این عصاره حتی باعث مرگ سلول های سرطانی شده است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید