بلاگ, مقالات

ویتامین دی (D) چیست؟ آشنایی با منابع ویتامین دی – بخش اول

ویتامین دی (D) چیست؟ آشنایی با منابع ویتامین دی - بخش اول

ویتامین دی (D) چیست؟ آشنایی با منابع ویتامین دی – بخش اول

ویتامین دی (D) چیست؟ آشنایی با منابع ویتامین دی – بخش اول

ویتامین دی (D) چیست؟ آشنایی با منابع ویتامین دی - بخش اول

ویتامین دی (D) برای سلامتی استخوان‌ّها، بدن و ذهن بسیار ضروری است. همواره بهترین راه تامین سهمیه ضروری ویتامین دی بدن، غوطه خوردن در امواج نور خورشید بوده است. ولی در برخی شرایط آب و هوایی و فصول، دریافت نور خورشید به اندازه‌ی کافی امکان‌پذیر نیست. خوشبختانه، می‌توانید با مصرف انواع مختلفی از منابع غذایی ویتامین دی مورد نیاز بدن‌تان را به اندازه‌ی کافی فراهم کنید. در این نوشتار با ۳۲ خوراکی سرشار از ویتامین D برای حفظ سلامتی و جوانی آشنا خواهید شد.

۱. قارچ

آدم‌ها هنگام قرار گرفتن در برابر نور آفتاب ویتامین دی جذب می‌کنند، بنابراین تعجب ندارد که این مسئله برای بسیاری از سبزیجات نیز صادق باشد. چنان‌چه قارچ سفید که آن را قارچ دکمه‌ای نیز می‌نامند، در برابر نور فرابنفش خورشید رشد یافته باشد، منبعی فوق‌العاده برای ویتامین دی محسوب می‌شود. هم‌چنین قارچ‌ها فواید دیگری نیز برای سلامتی به همراه دارند، بنابراین افزدون‌شان به رژیم غذایی می‌تواند به طول کلی باعث بهبود وضعیت سلامتی‌تان شود.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۲۸ گرم)، ۸ واحد بین‌المللی (IU) ویتامین D (د) (۱ درصد ارزش روزانه)، ۲۰ کالری

۲. شیر کامل

برخی شیرها که در فروشگاه‌های مواد غذایی به فروش می‌رسند با ویتامین D غنی شده‌اند. اگر نگران میزان ویتامین D موجود در بدن‌تان و حفظ ظاهر و حسی جوان و سالم هستید، حتما همواره مقدار زیادی شیر کامل غنی‌شده بنوشید. یک فنجان شیر کامل غنی‌شده حدود ۲۱ درصد از ویتامین D مورد نیاز روزانه‌تان را تامین می‌کند.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۱ فنجان)، ۱۲۴ IU ویتامین D (د) (۲۱ درصد ارزش روزانه)، ۱۶۰ کالری

۳. پنیر بز

پنیر بز برای آن‌هایی که با پنیر، و به طور کلی با محصولات لبنی درست‌شده از شیر گاو به شدت مشکل دارند،‌ بهترین گزینه است. به علاوه، پنیر بز خوراکی بسیار خوشمزه‌ای است که فواید بسیاری نیز برای سلامتی به همراه دارد. مصرف پنیر بز می‌تواند ویتامین‌های D، K، B و هم‌چنین پروتئین بدن‌تان را تامین کند. کالری، چربی، سدیم، و کلسترول موجود در پنیر بز بسیار اندک است؛ بنابراین بدون نگرانی از بیش‌تر شدن دور کمرتان می‌توانید از فواید آن بهره‌مند شوید.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۲۸ گرم)، ۶ IU ویتامین D (د) (۱ درصد ارزش روزانه)، ۷۶ کالری

۴. خامه ترش

غالبا نام خامه ترش را همیشه به همراه غذاها و تنقلات ناسالم شنیده‌اید، ولی خودِ خامه ترش دارای فواید تغذیه‌ای فراوان است. همه‌ی افراد می‌توانند خامه ترش را به مقدار اندک در رژیم غذایی و به طور کلی به همراه غذاهای روزمره‌ی سالم‌شان مصرف کنند. خامه ترش حاوی پروتئین، پتاسیم، کلسیم، ویتامین A، و ویتامین دی است؛ به طور کلی، این خوراکی مفیدتر از آن است که تاکنون فکر می‌کرده‌اید.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۱ قاشق غذاخوری)، ۲ IU ویتامین D (د) (۱ درصد ارزش روزانه)، ۲۶ کالری

۵. صدف‌های خوراکی

برخی صدف‌ها به دلیل تولید مرواریدهای طبیعی و زیبا بسیار حائز اهمیت‌اند؛ و برخی دیگر از صدف‌ها نیز به خاطر خواص غذایی فوق‌العاده‌شان بسیار طرفدار دارند. مهم‌ترین خواص صدف‌های خوراکی این است که سرشار از ویتامین D هستند. شش عدد صدف متوسط می‌تواند حدود ۶۷ درصد از نیاز روزانه‌ی یک فرد متوسط را به ویتامین D تامین کند. هم‌چنین صدف‌ها حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی دیگر نیز هستند که همگی به حفظ جوانی و سلامتی‌تان کمک می‌کنند.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۶ عدد صدف متوسط)، ۲۶۹ IU ویتامین D (د) (۶۷ درصد ارزش روزانه)، ۵۷ کالری

۶. آب پرتقال

نوشیدن یک لیوان آب پرتقال خنک روشی سالم برای شروع یک روز عالی است. آب پرتقال تازه قطعا گزینه‌ای ایده‌آل است، ولی اگر یکی از دل‌مشغولی‌های بزرگ‌تان تامین ویتامین D مورد نیاز روزانه‌ی بدن‌ و حفظ جوانی، قدرت، و سلامتی‌تان باشد، باید به سراغ آب پرتقال‌های بسته‌بندی موجود در فروشگاه‌ها بروید. بسیاری از آب پرتقال‌های بسته‌بندی با ویتامین D غنی می‌شوند، زیرا این ویتامین به صورت طبیعی در سبزیجات و میوه‌هایی نظیر پرتقال وجود ندارد.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۱ لیوان)، ۱۰۰ IU ویتامین D (د) (۱۷ درصد ارزش روزانه)، ۱۲۰ کالری

۷. جو دو سر

جو دو سر مانند بسیاری دیگر از محصولات تولید شده از غلات غالبا با ویتامین دی غنی می‌شوند. مصرف جو دو سر نیز به دلیل وجود ویتامین‌ها و مواد معدنی در آن، یکی از روش‌های عالی برای شروع روزی شاداب و سالم به شمار می‌رود. با این حال، افزودن ویتامین دی به جو دو سر خواص آن را چند برابر می‌کند. یک بسته جو دو سر غنی‌شده حدود یک‌چهارم از ویتامین دی مورد نیاز روزانه‌ی یک فرد متوسط را فراهم می‌کند؛ بنابراین هنگام خرید این محصول، حتما برچسب روی آن را بخوانید و از غنی بودن آن از ویتامین D اطمینان حاصل کنید.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۱ بسته، ۴۴ گرم)، ۱۵۴ IU ویتامین D (د) (۲۶ درصد ارزش روزانه)، ۱۵۷ کالری

۸. ماهی تن کنسروی

ماهی تن منبعی غنی از چربی‌های غیراشباع سالم است – نوعی چربی که ظاهرتان را جوان نگه می‌دارد، و به شما حس سلامتی می‌بخشد. این ماهی هم‌چنین منبعی عالی برای ویتامین D محسوب می‌شود. استفاده از کنسرو ماهی تن روشی سالم و آسان است که می‌تواند ۳۹ درصد از ارزش توصیه‌شده‌ی ویتامین D را به صورت روزانه تامین کند؛ و هم‌چنین بسیاری دیگر از ویتامین‌ها و مواد معدنی را نیز برای بدن‌تان به ارمغان بیاورد.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۱۰۰ گرم)، ۲۳۴ IU ویتامین D (د) (۳۹ درصد ارزش روزانه)، ۱۱۴ کالری

۹. ماست وانیلی

ماست وانیلی خوراکی خوشمزه‌ای است که با مواد معدنی سالم و مفید غنی شده است. هم‌چنین برخی از ماست‌های وانیلی بسته‌بندی موجود در فروشگاه‌های مواد غذایی با ویتامین دی نیز غنی شده‌اند، و آن را به خوراکی فوق‌العاده‌ای تبدیل کرده‌اند که به حفظ جوانی و سلامتی‌تان کمک می‌کند. هنگام خرید حتما برچسب روی محصول را مطالعه کنید تا از وجود و بهره‌مندی از خواص ویتامین دی در آن مطمئن شوید. یک فنجان ماست وانیلی غنی‌شده می‌تواند ۲۰ درصد از ویتامین دی مورد نیاز روزانه‌تان را تامین نماید.

به ازای هر وعده‌ی مصرف (۱ فنجان)، ۱۱۵ IU ویتامین D (د) (۱۹ درصد ارزش روزانه)، ۲۹۸ کالری

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید