مقالات, بلاگ

۱۵ ماده غذایی مفید که ورزشکاران می‌خورند – بخش اول

۱۵ ماده غذایی مفید که ورزشکاران می‌خورند - بخش اول

۱۵ ماده غذایی مفید که ورزشکاران می‌خورند – بخش اول

۱۵ ماده غذایی مفید که ورزشکاران می‌خورند

۱۵ ماده غذایی مفید که ورزشکاران می‌خورند - بخش اول

یک رژیم غذایی متعادل برای سلامتی بدن بسیار ضروری است. به ویژه ورزشکاران باید رژیم غذایی مناسب و سالمی داشته باشند، زیرا نه تنها به انرژی فراوانی نیاز دارند بلکه باید قدرت خود را نیز حفظ کنند.

ورزشکاران حرفه‌ای رژیم غذایی سختگیرانه‌ای دارند که شاید هر کسی از پس رعایت کامل آن برنیاید. ولی اگر شما هم ورزش می‌کنید خوب است با رژیم غذایی آنان آشنا شوید و برای گرفتن نتیجه بهتر از ورزش تا جایی که می‌توانید از آن پیروی کنید.

کربوهیدرات‌ها

کربوهیدرات‌ها بخصوص انرژی بدن را تامین می‌کنند. در مصرف کربوهیدرات‌ها یک نکته را باید رعایت کرد: باید در رژیم غذایی بیشتر موادی با شاخص قند خون پایین (GI) در نظر گرفت؛ موادی چون غلات سبوس‌دار.

جوانه گندم

جوانه گندم حاوی انواع مواد مغذی مفید بخصوص ویتامین‌های E، B و مواد معدنی است. یک پیشنهاد: هرروز صبح روی کورن‌فلکس صبحانه خود یک قاشق غذاخوری جوانه گندم بریزید و نوش جان کنید.

ویتامین ث

ویتامین ث یا اسید اسکوربیک به خنثی کردن رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. در اثر ورزش زیاد رادیکال‌های آزاد که می‌توانند با تخریب سلول‌های بدن و انتشار مواد سمی، به بافت‌های اطراف خود، خسارت‌های جبران ناپذیری به بدن وارد کنند، افزایش می‌یابند. گرچه بدن انسان به مقدار کمی رادیکال‌های آزاد نیاز دارد، اما افزایش آن می‌تواند به بدن آسیب برساند.

ماست

ماست و دیگر فرآورده‌های لبنی به طور عمده کلسیم، فسفر، پتاسیم، سدیم، و ویتامین‌های ب را در بدن تامین می‌کنند. این مواد به تحکیم عضلات و استخوان‌های بدن کمک می‌کنند. خوردن کمی ماست به عنوان میان‌وعده نه تنها برای ورزشکاران بلکه برای همه بسیار مفید است.

موز

موز یکی از مهم‌ترین خوراکی‌های ورزشکاران است. موز حاوی منیزیم ، پتاسیم و فیبر فراوانی است. کربوهیدرات موز به راحتی قابل هضم است و خوردن آن قبل از ورزش و در جریان آن بسیار مفید.

نان تست

کسی که بخواهد قبل از ورزش کمی غذا بخورد باید در نظر بگیرد که ماده غذایی‌ای که می‌خورد به راحتی قابل هضم باشد؛ به عنوان مثال، یک موز یا یک نان تست. نان تست و عسل در کوتاه‌مدت انرژی فراوانی تولید می‌کند و در معده سنگین نیست.

سیب‌زمینی

سیب‌زمینی اغلب دست‌کم گرفته می‌شود، در حالی که سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها و مواد معدنی است. یک پیشنهاد جالب: پس از ورزش برای بازسازی سریع بدن یک وعده سیب‌زمینی با اسفناج و تخم مرغ آب‌پز میل کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید